Az ÜST továbbfejlesztési lehetőségei

Az ÜST rendszer továbbfejlesztésének két iránya lehetséges. Az egyik a szőlő és gyümölcsös ültetvények nyilvántartásában nyújtott kiterjedtebb funkcionalitás. További statisztikai kimutatások jelenhetnek meg, mint például a borospincék tárolási kapacitása, és így több elemzési lehetőség valósulhat meg. Közvetlen kapcsolat létesülhet a hegyközségi nyilvántartással és a VPOP szervezetével. A rendszer támogatást nyújthat az FVM birtokpolitikai intézkedéseihez is.

A másik lehetőség a rendszernek a teljes agrárstatisztikára való kiterjesztése lenne, azaz minden olyan növényre, amiről vezetnek statisztikai nyilvántartást. Ez esetben új megjelenítési formák kialakítása várható.

Az ÜST többcélú felhasználási lehetőségei a következők:
1. Adatok szolgáltatása a statisztikai hivatal részére.
2. Földhasználatra vonatkozó adatok szolgáltatása a földadóval kapcsolatban.
3. Agrár-környezetvédelmi információs rendszer kialakítása.
4. Adatok szolgáltatása a birtokrendezéshez, a vidékfejlesztéshez, tájrendezéshez.
5. Mutatja a földhasználat szerkezetét, a termőföldi adottságokat és az ökológiai adottságokat (egyelőre még csak a szőlő és gyümölcsös ültetvények esetében).

Az ÜST projekt fenntarthatóságát szolgáló javaslatok

A projekt jól körülírható változásokat hozott a KSH szervezetében. Új eszközök, képességek, és feladatok jelentek meg, új tudáselemekkel bővült a szervezeti kultúra, és beindultak hosszabbtávú változási folyamatok, várhatóan megjelenik egy húzóerő a térinformatika fokozottabb hasznosítására. Az azonnal végrehajtandó intézkedések a projekteredmények dokumentált hiányosságainak javítására irányulnak. Az évenként ismétlődő minőségjavító projektekhez, tevékenységekhez kapcsolódó intézkedések az ÜST fenntarthatóságát szolgálják. Az ÜST-ben használt alapelvek és megközelítések további, a KSH-t érintő szakmai kérdésekre való alkalmazásának lehetőségét a koncepciót kiterjesztő intézkedések szolgálják. A következő táblázat a BlomInfo javaslatait körvonalazza.

A táblázatban szereplő javaslatok koncepcionális szinten kidolgozásra kerültek a megvalósításhoz szükséges eszközök és eljárások leírásával együtt.

A statisztika a társadalom egyik legfontosabb visszacsatoló rendszere. Az ÜST rendszer a mezőgazda-sági összeírási adatok ábrázolásának, elemzésének lehetőségét gazdagítja. A vektoros alapadatok alkalmazásához képest a geokód kompromisszum, de megoldást ad a területi egységek határváltozásának követésére, és a térbeli interpolációs eszközöket alkalmazva változatos, akár mikró szintű elemzéseket is lehetővé tesz. Elképzelhető, hogy az összesített térbeli statisztikai objektum, vagy az interpolált adatok fedvényei idővel önálló statisztikai termékké válnak.

Partnerek