A 2001. évi szőlő- és gyümölcsös ültetvény összeírás

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a 2000. évi CXLIII. törvény alapján szőlő- és gyümölcsösültetvény-összeírást hajtott végre 2001. június 1. és október 15. között. A törvény a KSH-t nevesítette az adatfelvétel végrehajtásának fő felelőseként.

Az összeírás két alapvető megfigyelési egysége a szőlő és/vagy gyümölcsös területet használók, illetve az ültetvények voltak. A szőlő és gyümölcsös területet használók azonosítására szolgáló címlisták, az összeírást elrendelő törvény alapján, a földhivatalok, a VPOP és a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa által átadott adatállományokból és a 2000. évi Általános mezőgazdasági összeírás (ÁMÖ) több mint 9000 körzetének címállományából készültek el.

Összességében 367 ezer használói cím került a számlálóbiztosok lajstromaira. Az összeírást az ÁMÖ során már jó munkát végző, illetve újonnan toborzott számlálóbiztosok hajtották végre. Szőlész és gyümölcskertész szakemberek, illetve falugazdászok köreiből kerültek ki az adatfelvételezők. Az első munkafázisban a szőlő és/vagy gyümölcsös területet használók összeírását 4200 számlálóbiztos végezte. A két hét alatt befejezett munkát 590 megbízott és 200 területfelelős segítette és ellenőrizte. A számlálóbiztosok 282 ezer helyen töltötték ki a használói kérdőívet, melyeken a használó és az általa használt helyrajzi számos területek, illetve a szőlő- és gyümölcstermés felhasználási és hasznosítási irányainak információi szerepeltek. Ezen kérdőívek adatbázisa szolgálta és segítette a második munkafázis ültetvényeinek terepi számbavételét.

A második munkafázisban az ültetvények és azok jellemzőinek helyszíni felvételezése 1600 adatfelvételezővel három és fél hónap alatt, 590 szakmai megbízott és 145 területfelelős koordinációs és revíziós tevékenysége mellett történt. A 4500 terepkörzet bejárása és a helyrajzi számos területek helyszíni megtekintése alapján, összesen 291 ezer szőlő és gyümölcsös kérdőívet, illetve közel 200 ezer lajstromsort töltöttek ki az adatfelvételezők. A szőlészeti és gyümölcskertészeti szakmai követelmények érvényesülését megyénként egy-egy, a kutatóintézetek ajánlásával kiválasztott szakmai felelős kísérte figyelemmel.

A használói, a szőlő és gyümölcsös kérdőívek, valamint lajstromok feldolgozása után az információk adatbázisba kerülnek, melyből a hazai és a nemzetközi adatigényeket is kielégítő, illetve a következő évek reprezentatív statisztikai megfigyelése tervezési és kivitelezési feladatait segítő regiszter készül.

Ültetvények elektronius térkép-könyve