Statisztikai kimutatások

Humán erőforrás fejlesztés - GIS oktatás

A térinformatikai projektek sikerességében kiemelkedő szerepet játszik az oktatás. Ennek megfelelően nagy hangsúlyt helyeztünk a KSH munkatársainak oktatására. Az oktatást a geoinformatikus geográfusokat is képző Szegedi Egyetem Természetföldrajzi Tanszéke bonyolította le. Az oktatás fő célja volt a térinformatika erősen gyakorlati szempontú, széles körben alkalmazható, ugyanakkor az adott igényeknek megfelelő, problémaorientált ismereteinek átadása az azonnali alkalmazhatóságra törekedve.

Digitális térkép szoftver-alkalmazás
 

A képzés három kurzusból állt (A,B,C). Az A és a B kurzus a végfelhasználóknak, a C pedig a GIS rendszer adminisztrátoroknak szólt. Az érdekelt KSH munkatársak száma 19 az A csoport esetén, 18 a B és 14 a C csoport esetén. Sikeres vizsgát követően 37 résztvevő kapta meg a program bizonyítványát. Előzőleg a KSH szakembereivel megállapodtunk a részletes programot és a tanfolyam tananyagát illetően. A statisztikai térinformatika kurzus tananyagának tervezésekor elsődleges szempont volt a minél hatékonyabb ismeretszerzés, a feladat-orientált oktatási szerkezet kialakítása, figyelembe véve a résztvevők, jelen esetben a Központi Statisztikai Hivatal technikai és funkcionális igényeit. Az ÜST oktatásában részesülő szakértők eredeti szakterülete jól reprezentálja egy posztgraduális térinformatikai szeminárium potenciális résztvevőinek összetételét: közgazdász, agrár- és kertészmérnök, geográfus, földmérő, térképész, informatikus. A tananyag fejlesztője a különböző előképzettségek mellett egy közös kiindulási pontra tud alapozni: a térbeliségre. Ennek megfelelően a kurzus négy egymásra épülő egységből és a lezáró vizsgákból áll.

A tanmenet kialakítását a Központi Statisztikai Hivatal adott infrastruktu-rális háttere és funkcionális elvárásainak szem előtt tartása mellett a mezőgazdasági statisztikai digitális térképek fejlesztésében nagy tapasztalattal rendelkező dán BlomInfo, a Digitális Térképkezelő Rendszert megalkotó vezető hazai térinformatikai cég, a Geometria Térinformatikai Rendszerház Kft. és a Szegedi Tudományegyetem Alkalmazott Geoinformatikai Laboratóriumának oktatói végezték.

Az oktatás vezetője elkészítette a tanfolyam elektronikus jegyzetét. Az egyetem biztosította az oktatáshoz szükséges előadókat, termeket, számítógépeket és programokat. A KSH dolgozói a kurzusokon megismerhették a térinformatika alapfogalmait, az ArcView térinformatikai alapszoftvert, ennek bővítményét, a digitális térkép szoftver-alkalmazást, valamint a távérzékelés módszertanát. Az Egyetem terepi gyakorlatot is szervezett, ahol a munkatársak GPS méréssel ismerkedhettek meg.

Az oktatási jegyzetet minden a tanfolyamon résztvevő munkatárs meg-kapta. A jegyzet a térinformatika és a Digitális Térkép mellett az ArcView szoftverrel való megismerkedést segíti. Foglalkozik az ArcView általános funkcióival, az on-line help használatával, a felhasználói felülettel, a Project ablakkal, a View, Chart, Layout és a Script ablakkal, a Menu, a Tool és Button sorokkal, az ArcView-ban történő megjelenítéssel, távolság- és terület mérésével, lekérdezésekkel és kiválasztásokkal, kereséssel, kiválasztással és rendezéssel.

Az ÜST továbbfejlesztési lehetőségei